W Wadowickim Centrum Kultury odbyła się uroczystość 25-lecia istnienia Olimpiad Specjalnych w Regionie Beskidzkim pod Honorowym Patronatem Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera. Na Galę Mistrzów sportu, przybyło wielu Olimpijczyków, którzy brali udział w igrzyskach światowych, europejskich i narodowych. Przybyłych gości, zawodników, przedstawicieli władz wojewódzkich i powiatowych, dyrektorów szkół, ośrodków szkolno-wychowawczych, domów pomocy społecznej, trenerów, działaczy i rodziców przywitała Józefa Karkoszka-Warchał – dyrektor regionalny Olimpiad Specjalnych Oddział Beskidzkie. Następnie przedstawiła historię Ruchu Olimpiad Specjalnych w naszym regionie – początki były trudne, zaczynaliśmy od kilku sekcji sportowych, w których trenowało kilkudziesięciu zawodników, musieliśmy pokonywać wiele barier: finansowych, transportowych i społecznych – powiedziała Józefa Karkoszka-Warchał .
Wszystko zaczęło się w 1987 r., kiedy to 7-osobowa reprezentacja wyjechała na I Letnią Olimpiadę Specjalną do Warszawy. Od początku placówką wiodącą był SOSW w Kaczynie, w której znajduje się siedziba Oddziału Regionalnego Beskidzkie. Sport stał się nowym aspektem życia osób o szczególnych potrzebach edukacyjnych, emocjonalnych i społecznych, podnoszących ich godność i wieloaspektową sprawność.
Dzisiaj nasz oddział zrzesza ponad 1000 zawodników zapisanych w 27 sekcjach, dwie sekcje są w trakcie realizacji. W tym okresie zostały zorganizowane 134 zawody regionalne w dziewiętnastu dyscyplinach letnich i zimowych, w których wzięło udział 8220 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzimy liczne treningi sportowe, 150 razy byliśmy na zawodach rangi ogólnopolskiej w wielu pięknych miastach w Polsce, tam 3000 naszych reprezentantów miało możliwość zdobywania medali.
Doceniając działania oddziału beskidzkiego władze krajowe jedenastokrotnie powierzyły nam organizację zawodów i igrzysk rangi ogólnopolskiej m.in. zimowe igrzyska w narciarstwie biegowym, zjazdowym i w biegu na rakietach śnieżnych, turniej badmintona, mityngi w dwuboju siłowym, w bowlingu oraz biegach przełajowych, które odbyły się w Wadowicach. Ponadto wielokrotnie organizowaliśmy „Ogólnopolski Rajd Z Tobą na Groń”, integracyjny projekt „Powiat dla wszystkich”, a także letnie obozy sportowe w różnych nadmorskich miejscowościach oraz zimowe obozy w Zakopanem. Działania te organizujemy przy wydatnej pomocy setek wolontariuszy, trenerów, opiekunów i członków rodzin.
Najważniejszą wartością wszystkich prowadzonych przez nas działań są nawiązane przyjaźnie, koleżeństwo, przełamane bariery wzajemnego niezrozumienia oraz rozbudzona u wolontariuszy chęć działania na rzecz dobra wspólnego.
Podczas uroczystości głos zabrali także rodzice zrzeszonych zawodników. Podzielili się z nami swoimi refleksjami dotyczącymi znaczenia ruchu, sportu i zdobywania medali na rozwój ich dzieci – każdy człowiek jest głodny sukcesu i pochwały, a moje dziecko ma niewiele płaszczyzn, na których może uzyskać sukces, dlatego dla mnie ogromną radością jest każdy zdobyty przez córkę medal – powiedziała mama Ani.
Znaczące także były słowa mamy Maksa, która opowiadała, jak sport wpłynął na postępy w nauce i rozwoju społecznym jej syna.
Punktem kulminacyjnym uroczystości była Gala Mistrzów Sportu, podczas której mogli zaprezentować się uczestnicy igrzysk światowych, europejskich i narodowych. Dla mistrzów zagrał na keyboardzie uczeń Filii SOSW w Kętach, najmłodsi uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaczynie brawurowo wykonali układ taneczny z pomponami a starsi zaprezentowali w Teatrze Cieni spektakl p.t. „Pragnę zwyciężyć”.
Obecnie do igrzysk światowych w Korei Południowej przygotowują się Tomasz Wieroński z Andrychowa, Adrian Formas z Wilamowic i Anna Goliczewska z Pogórza. A do igrzysk europejskich w Antwerpii Jan Pietrańczyk z Andrychowa i Anna Lasek z Wadowic.
Uroczystość zakończyła Józefa Karkoszka-Warchał refleksją cytując wypowiedź Jana Pawła II do osób niepełnosprawnych „Liczymy na Was, że nauczycie cały świat czym jest miłość”. – Drodzy nauczyciele, trenerzy, opiekunowie i rodzice utrudzeni codziennością jutro zaczynamy następne 25 lat.
Uroczystość odbyła się dzięki wsparciu Wadowickiego Centrum Kultury i jego pracowników oraz finansowej pomocy: panów Szymona Potępy, Wojciecha Łysonia, Mirosława Chrapkowicza, Stanisława Strzeżonia oraz Lucyny Kuligowskiej. Rzeczowo wsparli nas Grupa Maspex, ZPC „Skawa”, pani Bogumiła Jurzak i pan Józef Skudlarski. Wszystkim serdecznie dziękujemy.
Maria Korczewska
Małgorzata Pabich – Zegadłowicz